USG jamy brzusznej – jak wygląda badanie?

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej – jak wygląda badanie?

USG jamy brzusznej to jedno z podstawowych badań wykonywanych u pacjentów z dolegliwościami ze strony jamy brzusznej. Z powodzeniem wykorzystywane jest w diagnostyce bólów brzucha, infekcji w układzie moczowym, nagłych stanach chirurgicznych czy chorobach onkologicznych. USG umożliwia m.in. uwidocznienie takich narządów jak wątroba, śledziona, trzustka, nerki, pęcherz moczowy oraz jelita. Określa wielkości poszczególnych organów, obecności ewentualnych patologii oraz w niektórych przypadkach ocenę ich funkcji.

Jak przebiega badanie?

W stanach nagłych USG jamy brzusznej nie wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta, natomiast gdy wykonywane jest w sposób planowy wskazane jest pozostanie na czczo, ewentualnie powstrzymanie się od jedzenia na 3-4h przed badaniem, a także wypełnienie pęcherza moczowego poprzez wcześniejsze (30-60min) wypicie ok. 0,5l płynu. Powyższe zalecenia nie dotyczą niemowląt oraz dzieci do około 3 roku życia, kiedy brak komfortu związany z pustym brzuszkiem może znacznie utrudnić przeprowadzenie badania.

Zobacz również: USG dziecięce. Ultrasonografia jest powszechnie uznaną metodą znajdującą coraz szersze zastosowanie w diagnostyce wielu chorób wieku dziecięcego.

O wskazaniach do wykonania USG jamy brzusznej zwykle decyduje lekarz, niemniej ze względu na jego bezpieczeństwo oraz nieinwazyjność może zostać przeprowadzone u pacjenta bez skierowania.

Samo badanie trwa od kilku do nawet kilkunastu minut. Zwykle wymaga ze strony dziecka najpierw pozycji leżącej na plecach, a następnie na brzuchu celem dokładniejszej oceny nerek. Oczywiście u niektórych, mniej chętnie współpracujących pacjentów możliwe są różne pozycje pośrednie. W trakcie diagnostyki używany jest żel kontaktowy nanoszony na powierzchnie skóry, który wcześniej zostaje podgrzany celem zapewnienia bardziej komfortowych warunków. Po przeprowadzonym badaniu rodzice otrzymują dokładny wynik badania zawierający zalecenia informacje o dalszym postępowaniu, a także zdjęcia ultrasonograficzne najważniejszych narządów oraz ewentualnych patologii.

Czytaj więcej o przygotowaniu do badania USG jamy brzusznej

Podziel się