Zakres usług

Zakres usług

Leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe)

Polega na usunięciu martwych lub obumierających tkanek miazgi zębowej (nerwów i naczyń krwionośnych) wraz z oczyszczeniem kanałów z bakterii oraz szczelnym ich wypełnieniem odpowiednimi materiałami.

Leczenie kanałowe jest potrzebne, kiedy na skutek rozległej, długo nieleczonej próchnicy zęba dochodzi do przenikania bakterii w głąb miazgi , co powoduje jej nieodwracalny stan zapalny. Efektem tego jest najczęściej dotkliwy ból. Zwlekanie z rozpoczęciem leczenia będzie skutkować nasilaniem się dolegliwości bólowych, powikłaniami miejscowymi oraz groźnymi dla zdrowia konsekwencjami, ponieważ bakterie mogą przedostawać się do krwi i powodować zapalenia odległych tkanek.

Zabieg leczenia kanałowego odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Przed przystąpieniem do leczenia zalecane jest wykonanie zdjęcia RTG. Następnie lekarz zakłada koferdam, który poprawia widoczność pola i zapobiega dostawaniu się śliny do okolicy miejsca zabiegowego, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa pacjenta. Kolejnym etapem jest otwarcie zęba i usunięcie zakażonych tkanek oraz dokładne opracowanie, zdezynfekowanie wszystkich kanałów i wypełnienie ich specjalnymi preparatami, które zapewniają szczelność i zapobiegają rozwojowi bakterii.

Leczenie endodontyczne wykonane w odpowiednim momencie pozwala uratować ząb i stwarza możliwość przywrócenia jego sprawności poprzez odbudowę materiałem kompozytowym lub koroną protetyczną.

W naszym gabinecie leczenie kanałowe wykonujemy przy użyciu nowoczesnego sprzętu, w skład którego wchodzą:

  • aparat do zdjęć wewnątrzustnych KaVo Focus
  • endomotor VDW GOLD RECIPROC
  • endometr Raypex 6