Fluor – czy trzeba się go bać?

Fluor – czy trzeba się go bać?

Fluor przyjmowany w odpowiednich dawkach ma pozytywny wpływ na zdrowie naszych zębów. Kluczowym czynnikiem w zapobieganiu powstawania i rozwoju zmian próchnicowych jest utrzymywanie właściwej równowagi pomiędzy remineralizacją a demineralizacją twardych tkanek zębów. To zadanie dla Fluoru.

Fluor zwiększa odporność zębów na działanie środowiska kwaśnego w jamie ustnej oraz wpływa na metabolizm bakterii płytki nazębnej, chroniąc nasze zęby. Ponadto jego związki zapobiegają przywieraniu kamienia nazębnego do szkliwa.

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) rekomendują stosowanie fluorków, podkreślając ich profilaktyczną skuteczność i bezpieczeństwo.

Czy stosować? Zalecenia FDI

  • stosowanie pasty do zębów o stężeniu fluorków od 1000 do 1500 ppm, z co najmniej 800 ppm biodostępności jonów fluorkowych przez dorosłych i dzieci od 6 roku życia,
  • dzieci w wieku od trzech do sześciu lat powinny szczotkować zęby pastą z fluorem w rozmiarze ziarnka grochu ( konieczny jest przy tym nadzór osoby dorosłej pilnującej , by dziecko nie połykało pasty).

Sprawdź także: oferta kliniki Górscy Gabinety

Fluor stosowany zgodnie z zaleceniami nie jest toksyczny dla naszego organizmu (żeby taki się stał… musielibyśmy pastę jeść łyżkami).

Stomatolog, stosując profilaktykę jamy ustnej (lub przystępując do fluoryzacji jamy ustnej), bierze pod uwagę wiek pacjenta, ocenia też występujące u niego ryzyko próchnicy oraz ekspozycję na związki fluoru, które zawarte są w wodzie i żywności.

FDI nie pozostawia wątpliwości, że pasta z fluorem ma istotne znaczenie w walce z próchnicą i wpływa na poprawę zdrowia jamy ustnej, a co za tym idzie – ogólnego stanu zdrowia człowieka.

Podziel się