Jak przygotować dziecko do leczenia zębów? Wizyta adaptacyjna u stomatologa

Jak przygotować dziecko do leczenia zębów? Wizyta adaptacyjna u stomatologa

Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym, czyli jak pokazać dziecku, że u stomatologa może być zabawnie. Wielu rodziców ma złe wspomnienia z wizyt u Dentysty w okresie swojego dzieciństwa. Nie chcą, aby ich dziecko miało podobne lęki. Pierwsza wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym ma duży wpływ na nastawienie dziecka do leczenia w przyszłości. Taka wizyta powinna zawierać elementy zabawy, przebiegać w miłej atmosferze i budować zaufanie do stomatologa.

Pierwszy raz w gabinecie stomatologicznym

Jeśli pierwszy raz dziecko pojawia się u stomatologa, gdy ząbek już boli, jest przerażone nową sytuacją. Przebywanie w nieznanym miejscu, widok lekarza i gabinetu stomatologicznego z całym jego wyposażeniem czy niepokój w oczach rodzica pogłębiają tylko stan niepewności i lęku małego pacjenta. Sprawiają, że traci on poczucie bezpieczeństwa. Dzieci bardzo silnie przeżywają sytuacje trudne, stresowe i długo je pamiętają. A przecież nie musi tak być.

Dziecko powinno pojawić się już w gabinecie stomatologicznym, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Wizyta adaptacyjna, czyli pierwszy kontakt, pozwala zapoznać się dziecku z otoczeniem gabinetu, personelem. Dziecko widzi różne nowe rzeczy, poznaje nasze czyściki do szukania robaczków w zębach, widzi suszarki do zębów, Hipcia, który pije ślinkę z buzi.

Zobacz także: fluor. Czy trzeba się go bać?

Ważna rola rodziców

A jak Ty Rodzicu, możesz przygotować swojego malucha na taką wizytę? Baw się z dzieckiem i jego misiami u stomatologa. Proś, żeby przy myciu ząbków otworzyło szeroko buzię.

Jeśli sam boisz się stomatologa, to nie przenoś tego lęku na dziecko. Twój lęk nie jest lękiem dziecka. Unikaj też zwrotów: musisz być dzielny, nie będzie bolałojak nie będziesz myć ząbków, pójdziesz do dentysty.

Nigdy nie strasz dziecka dentystą! 🙂

Przeczytaj więcej o stomatologii dziecięcej

Podziel się